17 kwietnia 2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu odbył się konkurs pierwszej pomocy.

W konkursie wzięło udział pięć szkół ponadgimnazjalnych z terenu Żywiecczyzny, w tym Budowlanka, reprezentowana przez drużynę w składzie: Gabriela Czarnecka (kapitan drużyny) - 1dT, Aneta Witos - 1bT, Eryka Kloc - 1bT, Dominik Duc - 1aT i Kacper Ponikiewski- 1dT.

         Punktualnie o godz. 9:00 dyrektor I LO oficjalnie rozpoczął zawody ratownictwa przedmedycznego. Uczestnicy na starcie pisali w pięcioosobowych drużynach test z wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy.

         Po sprawdzeniu wiedzy teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Gospodarze konkursu przygotowali kilka sal lekcyjnych, łazienkę i różne zakamarki, gdzie mogły zdarzyć się potencjalne wypadki.  Uczniowie LO udawali poszkodowanych. Zawodnicy w stacjach musieli stawić czoła m.in. zasłabnięciu staruszki, porażeniu prądem, czy oparzeniu. Dodatkowym utrudnieniem dla udzielających pomocy byli uczniowie, którzy grali spanikowanych świadków, a zawodnicy musieli zrobić wszystko, aby uspokoić ich i oddalić od miejsca zdarzenia. Niestety nie wszyscy potrafili sobie z tym poradzić. Uczestników oceniali sędziowie, wśród krótych znalazł sie również nauczyciel z naszej szkoły - pan Rafał Caputa.

          Po zakończonych obradach o godz. 11:30 sędziowie ogłosili wyniki i podziękowali za uczestnictwo i duże zaangażowanie w organizację konkursu. I miejsce zdobył Zespól Szkół Mechaniczno- Elektrycznych, który uzyskał 82 punkty, II miejsce - Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących, z wynikiem 80 punktów a III miejsce - Zespół Szkół Budowlano- Drzewnych. Uczniowie ZSB-D zdobyli 79 punktów, co świadczy o naprawdę zaciętej rywalizacji i wysokim poziomie drużyn.  

          Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i ich opiekunom.

Składamy także wyrazy uznania dla pomysłodawców i organizatorów. Taki konkurs to wspaniała inicjatywa, dzięki której młodzi ludzie chętniej przyswajają wiedzę na temat pierwszej pomocy oraz aktywnie włączają się w działalność organizacji niosących pomoc ludziom, takich jak Polski Czerwony Krzyż.