"Gdy ktoś się zaczyta,
                               zawsze się albo czegoś nauczy,
                               albo zapomni o tym, co mu dolega,
                               albo zaśnie - w każdym razie wygra."
                                                       

                                                                                                   Henryk Sienkiewicz

Godziny otwarcia biblioteki

pn  7:50 - 15:45

wt   7:50 - 16:45

śr   7:50 - 15:45

czw  7:50 - 15:00

pt   7:50 - 15:40

 

Od 27 marca 2020 biblioteka szkolna posiada  fanpage na Facebooku o nazwie

Biblioteka ZSBD Żywiec

Zapraszamy do  odwiedzania i polubienia  naszej strony!

biblioteka informacje

 

 

 ZAPRASZAMY!!! 

Pracownicy biblioteki:

mgr Anna Lubińska
mgr Izabela Raczek

 

CYFROWA BIBLIOTEKA NARODOWA - KOLEKCJA LEKTUR

Drodzy czytelnicy!

Biblioteka Narodowa w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowała kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

Lektury szkolne. Szkoły ponadpodstawowe:
https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-2-szkoly-ponadpodstawowe,NTU0Njk1MzYwMjQ3Mzc0MTI0OQ/?sort=score%20desc 

W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych.Skorzystajcie! Serdecznie polecamy!

WYPOŻYCZALNIA

wypozyczalnia

Biblioteka zawiera obecnie około 14 tysięcy książek. Księgozbiór jest stale wzbogacany o nowe pozycje. Prenumerujemy 8 czasopism. Posiadamy 129 kaset video, 118 płyt CD i DVD.
Książki w wypożyczalni ułożone są zgodnie z wymogami Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Poza lekturami każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.

Proponujemy książki z dziedziny beletrystyki, przygodowe, młodzieżowe, historyczne, z historii sztuki, z poszczególnych dziedzin zawodowych, wojenne, psychologiczne, filozoficzne, i inne.

W wypożyczalni znajduje się regulamin biblioteki i katalogi.

Zbiory biblioteczne zostały skomputeryzowane.

CZYTELNIA

„Pokój bez książek
jest jak ciało bez duszy.”
Cyceron

czytelnia

Czytelnia jest miejscem cichej nauki. Wyposażona jest w księgozbiór podręczny (słowniki, encyklopedie, leksykony). Przechowujemy tu czasopisma i książki z pedagogiki (dydaktyka i metodyka). Tu znalazły też miejsce ważne dokumenty szkolne (Statut, Program Wychowawczy, Profilaktyczny, Program Rozwoju itd.).

Czytelnia jest pracownią interdyscyplinarną. Znajdują się tutaj cztery komputery z internetem, z których może skorzystać każdy czytelnik. Uczniów prosimy o wpisywanie się do specjalnej księgi osób korzystających z internetu.

 

KATALOGI

„Bez porządnej biblioteki w szkole
porządnie uczyć się nie da”.
Jadwiga Andrzejewska

katalogi

Biblioteka szkolna posiada trzy rodzaje katalogów: alfabetyczny, rzeczowy i przedmiotowy.

Katalog alfabetyczny to zbiór kart katalogowych, uporządkowanych alfabetycznie według nazwisk autorów.

Katalog rzeczowy to także zbiór kart katalogowych, ułożonych według pewnych działów zgodnie z Uniwersalną Klasyfikacją Dziesiętną (UKD).

Katalog przedmiotowy – tu z kolei karty katalogowe ułożone są według określonych tematów.

Nasza biblioteka posiada też kartotekę o Żywiecczyźnie. Zawiera zbiór kart katalogowych, z których każda opisuje publikację poświęconą naszemu miastu i regionowi. Księgozbiór o Żywiecczyźnie jest stale wzbogacany.

CZASOPISMA

Przedstawiamy czasopisma aktualnie prenumerowane przez naszą bibliotekę szkolną. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z nimi. 

 DZIAŁKOWIEC

dzialkowiec

Miesięcznik dla właścicieli małych ogrodów i działek, pełen porad, kolorowych zdjęć i odpowiedzi na listy czytelników. Najstarszy magazyn ogrodniczy w Polsce. Prezentuje pełen zakres wiedzy ogrodniczej.
W każdym numerze czasopisma znajdziemy informacje na temat: roślin ozdobnych, roślin sadowniczych, warzyw, ziół, nawożenia i ochrony roślin. Doradzamy jak pomysłowo i funkcjonalnie urządzić ogród. Ponadto zawiera ono porady praktyczne dotyczące narzędzi i sprzętu ogrodniczego, nowości ogrodnicze, porady na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i urody. Wysoką jakość czasopisma gwarantuje współpraca z wieloma ośrodkami naukowymi i ponad 300 specjalistami z różnych dziedzin ogrodnictwa i autorytetami naukowymi w swojej dziedzinie, a przy tym praktykami.

 

PRZEGLĄD GEODEZYJNY

przegląd geodezyjny

Czasopismo podejmuje tematykę praktyki i teorii dotyczącej geodezji, fotogrametrii, teledetekcji, wyceny nieruchomości oraz zastosowania geodezji w budownictwie, rolnictwie, leśnictwie, geologii i ochronie środowiska. Zawiera bogate informacje związane z zagadnieniami gospodarki nieruchomościami, podziałem i rozgraniczeniem nieruchomości oraz zasadami określania ich wartości. Znajdziemy tutaj najnowsze wiadomości o tworzonych systemach informacji o terenie, katastrze nieruchomości oraz metodach i technikach pozyskiwania tych informacji, również na podstawie danych satelitarnych. Są tu też zawarte aktualne informacje o kongresach, konferencjach, sympozjach dotyczących problematyki omawianej na łamach pisma oraz informacje o nowoczesnych instrumentach geodezyjnych i oprogramowaniu technologii geodezyjnej.

 

GEOGRAFIA W SZKOLE

geografia

Czasopismo dla nauczycieli geografii w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych, jak również nauczycieli przyrody w szkołach podstawowych. Zamieszcza m.in. informacje na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie nauk geograficznych, wiadomości o wydarzeniach politycznych, gospodarczych, społecznych – z Polski i ze świata, informacje o zjawiskach fizyczno-geograficznych. Artykuły merytoryczne wzbogacone są o materiały metodyczne, zawierające przykłady, jak wykorzystać zdobytą wiedzę na zajęciach lekcyjnych. Autorami artykułów są pracownicy naukowi wyższych uczelni oraz instytutów naukowych.

 

GŁOS NAUCZYCIELSKI

glos

Czasopismo społeczno - oświatowe skierowane do nauczycieli, wychowawców, pracowników placówek oświatowo-wychowawczych. Autorami artykułów zamieszczanych w „Głosie Nauczycielskim” są najczęściej nauczyciele, którzy piszą o tym, co ich boli, dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy zawodowej. Warta uwagi jest zamieszczona wkładka z poradami prawnymi, z której nauczyciele mogą dowiedzieć się wielu informacji na temat ich nurtujący. Tygodnik ten warty jest polecenia nauczycielom, ze względu na poruszane w nim sprawy bliskie środowisku nauczycielskiemu. Dlatego czasopismo to stało się znaczącym głosem tych, dla których sprawy oświaty i wychowania są bardzo ważne.

 

KURIER FRYZJERSKI

kurier fryzjerski

To najnowszy, polski magazyn branży fryzjerskiej i kosmetycznej na miarę XXI wieku, który jest odpowiedzią na przeciętność obecną w mediach prasowych. To poradnik dla osób szukających informacji i inspiracji z dziedziny fryzjerstwa. To także magazyn dla klientów salonów fryzjerskich, którzy mają możliwość zapoznania się ze światowymi tendencjami stylizacji, koloryzacji i pielęgnacji włosów. Na łamach magazynu zamieszczane są aktualne kolekcje światowych stylistów, techniki strzyżeń i koloryzacji, relacje z imprez targowych i szkoleń, wywiady oraz prezentacje firm działających w branży. Magazyn przedstawia też informacje o najnowszych produktach, trendach oraz podpowiada jak efektywnie i skutecznie zarządzać salonem fryzjerskim.

 

MURATOR

murator

Najpopularniejszy poradnik o tematyce budowlanej. Od 20 lat pomaga Polakom w budowie ładnych, trwałych i zdrowych domów. W każdym numerze praktyczne porady i opis wybranych zagadnień związanych z budową, wykańczaniem i remontem domu.

 

PRZEGLĄD WŁÓKIENNICZY

przeglad wlokienniczy

Miesięcznik „Przegląd Włókienniczy – Włókno Odzież Skóra” jest ogólnopolskim czasopismem naukowo-technicznym, niezbędnym menedżerom, inżynierom, technikom i technologom zatrudnionym w przemyśle lekkim, pracownikom naukowym w instytutach naukowo-badawczych i na wyższych uczelniach związanych z tą dziedziną oraz studentom. Czasopismo obejmuje wszystkie sektory przemysłu lekkiego, skupiając się na prezentowaniu dorobku naukowego. Ponadto w każdym numerze można znaleźć branżowe aktualności: informacje o działalności firm przemysłu lekkiego, informacje o najważniejszych targach i konferencjach, rozmowy i opinie z przedstawicielami przemysłu i handlu, nowości technologiczne, tendencje w tekstyliach, odzieży i skórze.

 

WODOCIĄGI I KANALIZACJA

wodociagi

Miesięcznik dla branży wodno – ściekowej, przedsiębiorstw, projektantów, wykonawców. To czasopismo o specjalistycznym profilu dotyczącym: praktycznego projektowania urządzeń z uwzględnieniem aspektów naukowych i ekonomicznych, najnowszych polskich i zagranicznych osiągnięć naukowo-technicznych, najnowszych przepisów prawa branżowego wraz z ich interpretacją, zarządzania przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi, eksploatacji obiektów gospodarki wodno-ściekowej, ekonomicznego prowadzenia inwestycji, informacji o sposobach finansowania inwestycji.

 

 

MÓJ OGRÓDEK

mój ogródek

„Mój ogródek” skierowany jest do osób pragnących realizować swoje pasje poza miejskim zgiełkiem, wybierających życie w zgodzie z naturą i rytmem przyrody. Czasopismo jest odpowiedzią na potrzeby zarówno doświadczonych jak i początkujących ogrodników. Pierwsi znajdą w nim wiele inspiracji, ciekawostek i nowinek, które pozwolą nie tylko nadążyć za modą, przewidzieć nadchodzące trendy, ale pozostawią miejsce na wybór własnego, oryginalnego stylu. Dla młodszych adeptów tej wcale nie łatwej sztuki, „Mój Ogródek” to nowoczesny, przyjazny i uniwersalny poradnik, który będzie im towarzyszył na każdym etapie ogrodniczej przygody. W nim znajdą sprawdzone przez czytelników i wsparte ekspercką wiedzą tajniki uprawy, pielęgnacji i ochrony roślin. Nie ma znaczenia czy zdecydują się na ogród ozdobny, warzywny, ziołowy czy sad, znajdą tu odpowiedzi na każde pytanie. To czasopismo dla osób, które kochają naturę, chcą wiedzieć, jak dobrze uprawiać i co robić z zebranymi plonami.