KSIĄŻKA NA STRES

Książka lekarstwem na stres. Czytaj dla zdrowia!

ksiazka na stres

Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach. Skołatane nerwy i wewnętrzne niepokoje nie pozwalają nam doświadczać pełni szczęścia. Życie może wydawać się ciągłym zalewem zadań, informacji i obowiązków. Gdy mózg pracuje na pełnych obrotach przez cały dzień, może wydawać się prawie niemożliwe, aby obniżyć tętno, a co dopiero odpocząć.

Okazuje się, że w prosty sposób można poprawić swoje samopoczucie. Wystarczy czytać dla przyjemności. Zaledwie 6 minut czytania zmniejsza poziom naszego stresu! Jeśli nie dla poszerzania horyzontów, to czytajcie przynajmniej dla zdrowia ducha. Książki mogą być przyjemną i skuteczną terapią odstresowującą.

Już 6 minut czytania może wystarczyć, aby obniżyć poziom stresu o dwie trzecie! – dowodzą badania neuropsychologa doktora Davida Lewisa. Według niego czytanie koi nerwy skuteczniej i szybciej niż słuchanie muzyki, wypicie filiżanki herbaty czy nawet spacer. Jak to sprawdził? Badanych poddawano „stresującym” testom oraz aktywnościom, cały czas mierząc napięcie mięśni i pracę serca. Później stosowano różne techniki relaksacji i sprawdzano podstawowe parametry. Czytanie dało najlepszy rezultat, bo wykonując tę czynność, odrywamy się od codziennych problemów i zmartwień, a uwagę skupiamy na tekście, fabule książki, ilustracjach. To relaks dla ciała i umysłu.

Doktor David Lewis stwierdził: „Zatracenie się w książce to najlepszy relaks. Naprawdę nie ma znaczenia, jaką książkę czytasz, zatracając się we wciągającej lekturze, co pomaga uciec od zmartwień i stresów codziennego świata. ” Szybko zauważył też, że czytanie to coś więcej niż tylko odwrócenie uwagi – to także: „aktywne angażowanie wyobraźni, ponieważ słowa na wydrukowanej stronie pobudzają twoją kreatywność i powodują, że wchodzisz w to, co jest zasadniczo odmiennym stanem świadomości”.

Chociaż wydaje się, że nie ma znaczenia to, co czytasz - od podręcznika po powieść do tylnej części pudełka płatków zbożowych - niektóre lektury mogą być bardziej relaksujące niż inne. Na przykład czytanie wiadomości może sprawić ci więcej stresu, uniemożliwiając ucieczkę umysłową, podczas gdy czytanie powieści może przynieść dodatkowe korzyści , takie jak zwiększenie empatii, budowanie słownictwa, pobudzanie kreatywności, zwiększanie szczęścia i utrzymywanie koncentracji umysłu na starość.

Czytanie przez zaledwie sześć minut dziennie nie zajmuje dużo czasu – łatwo jest włączyć nawyk do swojego harmonogramu za każdym razem, gdy możesz go potrzebować.

Książka na dobry sen

Skoro książka pomaga się zrelaksować i uwolnić od stresu, to w rezultacie pomaga też odprężyć się przed zaśnięciem. Osobom z problemami tego typu zaleca się wprowadzenie codziennej rutyny, polegającej na wyciszaniu się przed zaśnięciem. I tu książka jest jak znalazł. Najlepiej ta tradycyjna – papierowa. Ostatnie badania pokazują, że czytanie przy słabym świetle wcale nie wpływa znacząco na pogorszenie wzroku. To lepsze niż gapienie się w jasny monitor komputera czy telefonu – kiedy mózg dostaje informację: „Jest jasno, trzeba wstawać!”

Co czytać do poduszki? Książkę, z którą w każdej chwili możemy się rozstać, więc nie ma ryzyka, że zarwiemy noc. Ale to nie znaczy: nudną, przy której oczy się kleją. Idealne są krótkie formy, np. opowiadania czy wiersze.

Książka na smutki

Czytanie może poprawić nam humor. Książka jest dobra zawsze, gdy łapie nas chandra. Zamiast po dramat czy horror sięgnijmy jednak lepiej po dobrą komedię albo poradnik o pozytywnym myśleniu.

 

(Żródła: https://zycie.hellozdrowie.pl/blog-ksiazka-na-stres/

http://www.poradniki24h.pl/4381/czytanie-przez-6-minut-moze-zmniejszyc-stres-o-68/

Obraz: Zdjęcie utworzone przez valuavitaly - pl.freepik.com)

10 POWODÓW BY KUPIĆ KSIĄŻKĘ NA PREZENT POD CHOINKĘ

pb2

1. Książka to prezent, który możesz otwierać wiele razy

I za każdym razem możesz znaleźć w niej coś nowego.

2. Książki łatwo jest zapakować

Regularne kształty ułatwiają zapakowanie książek w ozdobny papier. Twoje podarunki w końcu mogą wyglądać tak elegancko jak prezenty rodem z Instagrama lub Pinterestu.

3. Książki nie kosztują dużo

To oczywiście względne, ale porównajcie cenę przeciętnej książki do ceny pierścionka, perfum albo swetra. Książki drogie nie są.

4. Książką można się dzielić

Książka to prezent, z którego skorzystać może więcej niż jedna osoba. A żadna nie skorzysta mniej, bo treść nie traci na wartości w trakcie użytkowania książki.

5. Znajdziesz odpowiednią książkę dla każdego

Tematyka książek jest tak różnorodna, że nie znajdzie się hobby ani pasja, o której by czegoś nie napisano.

bp1

6. Książka nie jest krótkotrwałą przyjemnością

Treść książki nie zużywa się w trakcie czytania. W przeciwieństwie do pudełka czekoladek – książka pozostanie u Ciebie na dłużej.

7. Książka może Cię zabrać wszędzie

Książka to tania wersja biletu lotniczego lub autobusowego. A lista miejsc, które możesz odwiedzić dzięki czytaniu, jest nieograniczona.

Wliczając w to Hogwart

8. Książki dają Ci nową perspektywę

Jak powiedział Umberto Eco: “Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Ofiarowanie książki to jak podarowanie komuś życia w nowej skórze. Nawet kot nie ma tylu żyć, co właściciel małej biblioteczki!

9. Książki pozwalają Ci spotkać się, z kim zechcesz

Z weteranem wojennym, milionerem, archeologiem, starożytnym stoikiem, licealnym woźnym… Nie musisz spotkać ich twarzą w twarz, by dowiedzieć się, co myślą. A z kim Ty chciałbyś się spotkać?

10. Książki są super

(Źródła: https://alicjamakota.pl/ksiazka-na-prezent/

Obraz: Photo by Victor Hanacek z Picjumbo i obraz Ylanite Koppens z Pixabay)

 

 

WYMARZONY KĄCIK DO CZYTANIA

kacik biblioteka

            Czytać można właściwie wszędzie – w domu, parku, kolejce do kasy, na plaży czy w czytelni. Każdy miłośnik dobrej lektury zgodzi się, że nie ma lepszego okresu na czytanie książek niż długie jesienno-zimowe wieczory. Czas płynie jakby wolniej, telewizor rzadziej włączony, a naturalnym towarzyszem staje się cisza, ciepły koc i aromatyczna herbata. Gdzie najlepiej czyta się książki? Ile literackich gustów, tyle ulubionych miejsc. Może to być po prostu łóżko… a może specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w którym ta forma relaksu sprawi jeszcze więcej przyjemności. Zastanawiacie się jak ją stworzyć? Mamy dla Was kilka inspirujących pomysłów.

Czytanie książek jest nie tylko sposobem na poszerzanie horyzontów. To również relaksująca czynność, która pozwala nam na zapomnienie o codziennych problemach. Czytamy w różnych miejscach – przy stole w kuchni, na kanapie czy w łóżku. Nasz własny kącik do czytania może być strzałem w dziesiątkę – to miejsce, w którym będzie można przeczytać wiele książek.

Nasz wymarzony kącik czytelniczy urządźmy tak, aby pozytywnie oddziaływał na wszystkie nasze zmysły:

  • Dotyk – potrzebujemy miękkiego, wygodnego fotela,  do tego ciepły kocyk i puchowa poduszka. Albo dużo poduszek.
  • Wzrok – musi być uroczo i klimatycznie - białe regały z ułożonymi kolorystycznie książkami, oświetlone dekoracyjnymi lampkami – oraz oczywiście lampka do czytania. Kolorowe koce i poduszki – aby odgonić jesienną chandrę i wprowadzić do naszego kącika pozytywną energię i dobry nastrój!
  • Słuch – nastrojowa muzyka płynąca z telefonu czy laptopa.
  • Smak – w zasięgu ręki pyszna parująca herbatka albo kakao. W ulubionym kubeczku. Brzmi idealnie.
  • Zapach – świeczki zapachowe albo dyfuzor zapachu.

W zależności od dostępnej przestrzeni kącik do czytania możemy urządzić w salonie czy też w sypialni – miejsce powinno dawać nam spokój i pozwalać na skupienie. Na kącik do czytania  warto też wybrać miejsce blisko naturalnego źródła światła – przy oknie. Szeroki parapet świetnie sprawdzi się jako część wypoczynkowa, a pod nim można umieścić dodatkowy regał na książki.

Najprostszym sposobem urządzenia kącika tego rodzaju są fotele do czytania typu uszak – duży fotel z szerokim oparciem pozwoli na zanurzenie się w książce od razu. Gdy nie mamy miejsca na fotel, możemy stworzyć swój kącik obok kominka lub na kanapie, która jest domową strefą relaksu. Blisko niej możemy umieścić niewielki stolik, na którym będzie można przechowywać to, co warto mieć pod ręką.

Nie zapominajmy również o właściwym oświetleniu, które podczas czytania ma bardzo ważną rolę. Światło powinno być dość jasne i skupione, dlatego najlepszym wyborem będzie lampa stojąca podłogowa albo umieszczona na stoliku.

Zatem urządzenie kącika do czytania wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Życzymy udanej lektury!

 

(Źródła: https://alicjamakota.pl/wymarzony-kacik-do-czytania/

http://www.wlasnemiejsce.pl/kacik-do-czytania-dlaczego-warto-jest-wydzielic-strefe-do-czytania-w-swoim-domu/

https://tikkurilapotegakolorow.pl/kaciki-do-czytania/

Obraz Obraz Ina Hall z Pixabay)

JAK CZYTAĆ BY ZAOSZCZĘDZIĆ - CZYTNIK,  KTÓREGO KOSZT SZYBKO SIĘ ZWRÓCI

Książki elektroniczne zyskują sporą rzeszę zwolenników. Łatwy i przede wszystkim niedrogi dostęp do wielu pozycji, możliwość przenoszenia ze sobą wielu książek na raz oraz przede wszystkim brak szkodliwości dla oczu to największe zalety elektronicznych czytników.

ap2

Urządzenie, które spełni wszystkie twoje wymagania to stosunkowo niewielki koszt. W zamian za to otrzymujesz obszerną i stale poszerzającą się liczbę e-booków w atrakcyjnych cenach. Nie musisz wychodzić z domu, by szybko odświeżyć swoją biblioteczkę.

Jak czytać tak, by oszczędzić?

Choć książki w wersji elektronicznej są tańsze niż wydania papierowe, to różnica jest niezbyt zauważalna i wynosi kilka, czasem kilkanaście złotych. Dlatego warto szukać alternatyw, które pozwolą ci na zapoznanie się z dużą biblioteką książek o wiele taniej.

Warto skorzystać z aplikacji oferujących e-booki w formie miesięcznej subskrypcji. W cenie zbliżonej do kosztu jednej książki papierowej otrzymasz dostęp do obszernej biblioteki e-booków zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej. Aby przeliczyć, czy takie rozwiązanie będzie dla ciebie opłacalne, policz, ile książek jesteś w stanie przeczytać w ciągu miesiąca. Jeżeli wynik

będzie większy niż jeden, takie rozwiązanie będzie bardziej opłacalne niż kupowanie wydań papierowych.

Choć aplikacje przeznaczone są do użytkowania na smartfonach, to obsługuje ją również wiele czytników. Aplikacja na smartfona daje jednak dostęp nie tylko do e-booków, ale również audiobooków czytanych przez jednego lektora lub zespół aktorów, dzięki któremu seans przypomina radiowe słuchowisko.

ap1

Czytnik czy tablet

Decydując się na czytanie książek w wersji elektronicznej często sięgamy po urządzenia, które raczej nie są przystosowane do ciągłego wyświetlania tekstu – tabletów i smartfonów. Takie rozwiązanie odbije się nie tylko na stanie baterii urządzenia, ale również błyskawicznie męczy oczy. Wie o tym każda osoba, która na co dzień pracuje przed ekranem.

By zapewnić oczom należyty komfort czytania, warto sięgnąć po urządzenie, którego ekran został wykonany w technologii e-ink. Wyświetlacz składa się z milionów mikrokapsułek, w których umieszczono cząstki w kolorach białym i czarnym, z tym że każda z nich jest przeciwnie naładowana. Po otrzymaniu impulsu określone cząstki unoszą się do góry sprawiając, że kapsułka zmienia kolor na biały lub czarny za każdym razem gdy zmieniasz stronę. Można więc powiedzieć, że na czytniku książka pisze się na twoich oczach.

Takie rozwiązanie ma dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze urządzenie nie emituje własnego światła, dzięki czemu jest równie przyjazne dla oczu co klasyczna książka. Po drugie żywotność baterii urządzenia jest znacznie dłuższa i nie musisz pamiętać o tym, by ładować czytnik każdego dnia.

Biblioteka pod palcem

Poszczególne modele różnią się wbudowanymi akcesoriami oraz wielkością ekranu. Jeśli zależy ci na tym, by sprzęt był kompaktowy, możesz zdecydować się na mniejszy model, a z kolei jeśli chcesz czytać książkę w rozmiarze zbliżonym do rzeczywistego, warto zainwestować w większy nośnik. Nie musisz obawiać się, że litery będą zbyt małe, format pliku pozwala na manipulowanie tekstem i dzielenia go na strony tak, że nawet osoby z dużą wadą wzroku mogą czytać litery dużo większe niż w wydaniach papierowych. Jednocześnie powiększenie czcionki nie utrudni nawigacji urządzenia.

(Żródło: https://tech.wp.pl/jak-czytac-by-zaoszczedzic-czytnik-ktorego-koszt-szybko-sie-zwroci-6575212423011232a

Obraz Pexels z Pixabay i zdjęcie autorstwa freestocks.org z Pexels)

JESIENNE WIECZORY- IDEALNA PORA NA CZYTANIE

biblioteka1120

            Jesienne długie, chłodne wieczory, wcale nie muszą być nudne. Dla niektórych pora ta to idealny czas na seanse ulubionych seriali, a dla innych na nadrobienie książkowych zaległości. Jesienno-zimowe wieczory są znakomitym pretekstem do wyciągnięcia z szafy miękkiego koca, zaparzenia sobie ciepłej herbaty lub kawy i zatopienia się w dobrej książce. Warto wiedzieć, że jesień to także czas, w którym wydawcy zachęcają nas do czytania, wydając całą masę interesujących tytułów książkowych.

Miliony ludzi na całym świecie mają swoje własne, wymyślone przez wiele lat życia, najlepsze i wyjątkowe hobby. Każdy ma takie swoje, takie, które może i ma też ktoś inny, ale które jest wyjątkowe, bo Nasze. Takim wyjątkowym hobby jest czytanie,

które uwielbiają miliony ludzi na całym świecie. Codziennie czytanych jest kilkaset milionów różnych książek. W jesienny wieczór czytamy dlatego, że jest to po prostu cudowne i relaksujące zajęcie. Każdy może wtedy czytać lekturę, którą lubi. Każdy ma prawo dokonywać indywidualnego wyboru dotyczącego tego, co chce przeczytać.

Czytając wzbogacamy się duchowo i intelektualnie. Kiedy bierzemy do ręki książkę albo nawet gazetę możemy spodziewać się kolejnej przygody. Każdy przeczytany wers czy linijka tekstu przenosi Nas do innego świata. Nawet, jeśli jest to tylko gazeta, to i tak możemy liczyć się z tym, że przeniesiemy się gdzieś w nieznane. Możemy przecież zaangażować się całym umysłem w artykuł i poczuć się tak, jakbyśmy stali obok tego, co jest w nim napisane.

Najlepiej jednak czytać książki. W książkach można odnaleźć więcej ciekawych przygód, no i o wiele bardziej można się poczuć jak w innym świecie. Książki mają to do siebie, że zabierają Nas ze sobą na długie godziny do swojego świata. Jeśli więc czytanie to Wasze prawdziwe hobby, to spróbujcie zająć umysł lekturą czegoś długiego i wciągającego. To cudowne – jeśli możemy przeżyć kilka godzin, wędrując do zupełnie innego świata. Nie wirtualnego, w komputerze, ale świata wyobraźni, który dzięki czytaniu powstaje i rodzi się właśnie w Naszych głowach.

Najpierw jednak dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki gatunek książki najlepiej sprawdzi się podczas jesiennego wieczoru. Można wykorzystać książki, które mamy w domu, ale z różnych powodów jeszcze nie zostały przeczytane. Doskonałym rozwiązaniem może być również czytnik e-book.

Powieści kryminalne na wieczór

Wydawać by się mogło, że kryminał to niezbyt trafny pomysł na jesienny zimny wieczór. Jednakże jest w tym metoda. Czytanie kryminalnych książek może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią takie klimaty, a przecież jaki czas w roku bardziej wpasowuje się w szarą, zamgloną atmosferę niż jesień? Na rynku dostępnych jest wiele pozycji wartych uwagi. Nie musimy również ograniczać się tylko do zagranicznych tytułów. W księgarniach można znaleźć także rodzime książki polskich autorów. Są mroczne i wciągające, w sam raz na deszczowy wieczór.

Miłość, ach miłość!

Czasami lubimy te wszystkie miłosne historie, czasem mniej lub bardziej różowo-landrynkowe, takie tworzące iluzję idealnych par, happy-endów i tego, że wszystko się może wydarzyć. Bo wiecie co? Faktycznie może! Zazwyczaj po ciężkim dniu czytamy takie pokrzepiające historie o miłości, przyjaźni, o dobrych ludziach. Czyż jesień nie jest idealną porą właśnie na takie książki?

Miłość jednak to nie zawsze szczęśliwe zakończenia i motylki w brzuchu. Czasem to trudne wybory, rozczarowania i smutek. I takie książki też często wybieramy, ale o pewnych rzeczach dowiadujemy się dopiero w trakcie lektury. Książki na jesienne wieczory mogą być nostalgiczne, sentymentalne, czasami trochę smutne, tak jak pogoda za oknem.

Wyruszmy w podróż!

Książkowe podróże i te palcem po mapie to nie to samo, co podróżowanie po świecie, ale czasem można odbyć właśnie taką podróż siedząc z kubkiem herbaty pod kocem. To książki na jesienne wieczory, po których zapragniecie wyruszyć w podróż. Taką, która upłynie pod znakiem przygody i niebezpieczeństwa, ale też taką w głąb siebie.

Śmiech to zdrowie!

Lubimy się śmiać. Tak po prostu. Śmiech jest fajny sam w sobie, potrafi rozładować napiętą atmosferę, stwarza dystans a do tego poprawia nasze samopoczucie. Lubimy książki, którym udaje się nas rozbawić. Tak więc książki na jesienne wieczory powinny także bawić i rozweselać - zwłaszcza w deszczowe i pochmurne dni.

Czasem jednak potrzeba łez…

Wieczory bywają nostalgiczne i refleksyjne. Nic więc dziwnego, że książki na jesienne wieczory to też takie, które wywołują emocje i łzy. To historie, które dzieją się każdego dnia, obok nas, w naszych rodzinach lub w rodzinach kogoś, kogo znamy. Potrzebujemy takich książek, chociażby dlatego, aby docenić to co mamy.

Regionalne lektury dla każdego

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Tak mówi przysłowie, które niestety bardzo często się sprawdza. A przecież każdy region ma jakieś swoje zakamarki, które warto odwiedzić. Świetnym rozwiązaniem jest książka - przewodnik regionalny, z którego można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. W porównaniu z klasyczną lekturą, taka książka może również zachęcić do podróży i odwiedzenia miejsc opisanych na stronach. Począwszy od zabytkowych budowli, aż po znanych ludzi, książka regionalna to z pewnością warta uwagi propozycja.

Podsumowując, okres jesienno-zimowy to idealny czas na nadrobienie książkowych zaległości. Jeśli więc ostatnie miesiące minęły nam pod znakiem nauki, pracy i nadmiaru obowiązków, warto teraz na chwilę przystanąć, a raczej usiąść na fotelu lub kanapie i w chłodny wieczór zatopić się w lekturze. W porównaniu z seansem telewizyjnym, będziemy mogli przenieść się głębiej w świat swojej wyobraźni, co z pewnością będzie o wiele przyjemniejsze niż telewizor lub komputer. Pozostaje więc tylko jedno - książki w dłoń

(źródła: https://gorlice24.pl/pl/661_materialy_partnera/7362_jesien-czyli-idealna-pora-na-czytanie.html

http://mojehobbi.pl/czytanie-ksiazek-to-najlepszy-pomysl-na-dlugie-wieczory/

http://martamrowiec.pl/ksiazki-na-jesienne-wieczory/

Obraz fragolinasewingcraft z Pixabay )

TRADYCYJNA KSIĄŻKA CZY EBOOK - CO WYBRAĆ?

biblioteka 11

Na polskim rynku pojawia się coraz większa liczba ebooków, na które odnotowuje się spore zapotrzebowanie. Zainteresowanie ebookami bierze się z tego, że są one wygodniejsze w użytkowaniu niż zwykła książka oraz często dużo ciekawsze pod kątem wizualnym.

Poza tym w łatwy sposób ma się do nich dostęp, np. za pomocą sieci internetowej. Nie trzeba udawać się wtedy do biblioteki, aby wypożyczyć jakąś książkę, a można ją sobie puścić przed snem, dzięki czemu lepiej utrwali się ona w głowie. Jak widać różnice pomiędzy tradycyjnymi książkami a ebookami są kolosalne, jednak nie wszystkie osoby decydują się na korzystanie z ebooków. Niektórzy wolą tradycyjne książki, ponieważ lubią np. ich zapach oraz są przyzwyczajeni do takiego sposobu czytania książek, których jest ich zdaniem najlepszy.

Korzyści płynące z dostępu do ebooków

Ebook ma to do siebie, że można przeczytać taką książkę praktycznie w każdym miejscu, w dowolnym momencie, jeśli tylko ma się połączenie z siecią internetową. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie każda książka na rynku dostępna jest w wersji cyfrowej, więc niekiedy można natrafić na jakieś rozczarowujące niespodzianki z tym związane. Ebook zapewnia zainteresowanym większą swobodę, ponieważ jeśli czyta się taką książkę na specjalnym czytniku nie trzeba obawiać się o dobre źródło światła nawet późnym wieczorem. W przypadku tradycyjnych książek oczy męczą się dużo szybciej, ponieważ późnym wieczorem trudno jest czytać zwykłe książki, gdy ma się do dyspozycji tylko lampkę nocną obok łóżka. Dodatkowo książki tradycyjne posiadające kilkaset stron nie wyglądają zbyt dobrze dla prostego czytelnika, dlatego też w takich sytuacjach często wybierany jest ebook. Najpierw jednak trzeba sprawdzić, czy dana książka dostępna jest w wersji cyfrowej.

Wygodniejsza forma

Jak widać ebook to zdecydowanie wygodniejsza forma, jednak w opinii wielu osób takie książki nie posiadają tego klimatu, którego wymaga się od książek. Tradycyjną książkę można poczuć na własnej skórze, można ją powąchać, aby od razu poczuć się lepiej i mieć pewność, że przeczyta się zaraz niezwykłe dzieło. Większość osób w dzisiejszych czasach stawia jednak na wygodę, dlatego też tradycyjne książki odchodzą powoli w zapomnienie, jednak trudno wyobrazić sobie to, że ktoś daje w formie prezentu drugiej osobie ebooka. W ramach prezentu idealnie sprawdzają się książki tradycyjne, na które również odnotowuje się dalej spore zapotrzebowanie, a każdy musi samodzielnie podjąć decyzję, która wersja jest dla niego lepsza.

(Źródła: https://elektroniczneksiazki.pl/tradycyjna-ksiazka-vs-ebook-co-wybrac/

Zdjęcie autorstwa Perfecto Capucine z Pexels)

ZALETY KSIĄŻEK PAPIEROWYCH

biblioteka1

      W czasach, gdy na rynku pojawiają się ebooki, książki tradycyjne odchodzą w zapomnienie. Nie można jednak od razu ich przekreślać, ponieważ w wielu przypadkach są one bardzo wartościowe. Przede wszystkim należy wymienić kilka najważniejszych zalet, które powodują, iż książki papierowe nie wyszły z obiegu i nadal cieszą się dużą popularnością ze strony społeczeństwa. 

Niepowtarzalny klimat 

     Żaden ebook nie będzie miał nigdy takiego klimatu, jak książka tradycyjna. Posiada ona charakterystyczny zapach druku, można w ten sposób łykać treść znajdującą się w książce z zapartym tchem. Wiele osób ceni sobie takie uczucie, więc książki tego typu raczej nigdy nie powinny odejść w zapomnienie, choć ebooki konsekwentnie walczą o swoje miejsce na rynku i z tej rywalizacji często wychodzą zwycięsko. 

Niższe ceny 

Bardzo ważne jest to, że książki papierowe często dostępne są na rynku w zdecydowanie niższych cenach. Jeśli ktoś ma więc ograniczone możliwości finansowe, to powinien zdecydować się na skorzystanie z tej opcji, która może okazać się dla niego najwłaściwszym rozwiązaniem. Książkę papierową można zakupić w wielu sklepach oraz księgarniach już za kilka złotych za egzemplarz, natomiast ebooki są dużo droższe, chociaż również nie są to zbyt wygórowane kwoty. Dodatkowo z pomocą książek papierowych można zdecydowanie estetyczniej urządzić własny pokój. Pięknie prezentują się one zwłaszcza na półkach, które zawieszone są na ścianach. Wtedy też każda osoba odwiedzająca mieszkanie czytelnika wie, jakie czyta on książki i zdaje sobie sprawę z tego, że jest to osoba bardzo oczytana, a co za tym idzie mądra oraz inteligentna. 

Łatwiejsza dostępność książek 

Książki papierowe są zdecydowanie łatwiej dostępne, nie wszystkie książki mają też wersję cyfrową, więc nic dziwnego, że ludzie cały czas chętnie decydują się na takie zakupy. Przy okazji udając się do księgarni można dane książki przekartkować, zobaczyć, czy są one w stanie zainteresować czytelnika, czy też może jednak zdecydować się na książkę innego typu. Ważne jest też to, iż książkę papierową można bez problemów sprzedać, czy też oddać innym osobom, gdy zostanie już przeczytana przez właściciela, a ebook nie daje takiej możliwości.  Posiadanie wersji papierowej daje właścicielom większą satysfakcję, ma się wtedy świadomość dobrze wydanych pieniędzy, ponieważ jest to rzecz fizyczna i namacalna, a to działa pozytywnie na ludzką psychikę oraz samopoczucie. Widać więc, że książki papierowe mają wiele zalet i warto je kupować. 

 

Obraz Schwoaze z Pixabay) 

KSIĄŻKA NA WAKACJE: CO CZYTAMY LATEM

 kaiazka na wakacje

Idealna książka na wakacje nie istnieje, ale w tym czasie każda lektura jest dobra - warto czytać wszędzie i gdzie się da.

Dla jednych musi być lekka, łatwa i przyjemna, dla innych - najlepiej, gdy jest opasłym tomiszczem, bo tylko w lecie jest czas na takie wyzwania. Niektórzy preferują lekturę rozrywkową i raczej komercyjną, a pozostali - artystyczną i raczej wyższych lotów. Jak to więc jest z tą książką na wakacje? Czy w lecie czytamy mniej, czy raczej korzystamy z wolnego czasu, pochłaniając kolejne tytuły? Czy wakacje są czasem "wakacji" od czytania, czy wręcz przeciwnie - momentem nadrabiania zaległości

Warto czytać o każdej porze roku. Nieważne, czy spędzamy lato w domu, w mieście, na wsi, nad morzem czy w górach. Czytać warto wszędzie – i zawsze, bez względu na aurę za oknem, choć zapewne jedni wolą długie jesienne wieczory, gdy na zewnątrz panuje szaruga, a inni - preferują raczej ciepły piasek na plaży lub przyjemne bujanie w hamaku.

Wiele osób właśnie podczas urlopu nadrabia czytelnicze zaległości, spędza wolny czas na czytaniu i w ten sposób się relaksuje. Wśród czytających są i tacy, którzy jednak zamierzają coś nadrobić w bilansie czytelniczym i z tej okazji pakują do walizek choć jedną książkę z klasyki literatury. Jeszcze inni sięgają po książki nagrodzone lub wysoko ocenione przez krytyków albo nowości. Właśnie w wakacje uzupełniamy swoje biblioteczki o najnowsze pozycje.

Niekiedy jednakże chcemy, aby wakacje były dla nas czasem pełnego relaksu i wtedy raczej wybieramy książki lekkie (dosłownie i w przenośni), raczej łatwe i przyjemne, a także niezbyt wymagające i niepowalające objętościowo - coś, co zmieści się bez problemu do torby na plażę i co można poczytać między kąpielą, rozmową i obiadem, np. w trakcie opalania.

Uczniowie mają rzecz jasna wakacje, ale wielu w tym czasie za jedną z ważniejszych rozrywek wciąż uznaje czytanie. Może niekoniecznie w formie tradycyjnej - wszak mamy czytniki i audiobooki, które świetnie sprawdzają się w trakcie długich i nużących podróży, ale młodzież też czyta. Wakacje to czas rozrywki, zatem i lektura może być trochę lżejsza.

Czytanie na plaży to jedna z największych przyjemności podczas urlopu, choć dla wielu miejsce czytania nie gra roli. Kiedyś wakacje wiązały się z dylematem, czy upchać do plecaka więcej książek, czy ubrań. Dziś ten problem rozwiązuje czytnik. Obojętnie, czy wakacje upływają nam pod znakiem intensywnego zwiedzania, czy plażowania, zawsze znajdzie się czas i miejsce na lekturę. Ostatnio też czytelnicy przekonują się do audiobooków, więc nawet w trakcie podróży samochodem mogą przeżywać historie ulubionych bohaterów.

(Żródło:https://kultura.trojmiasto.pl/Ksiazka-na-wakacje-co-czytamy-latem-n136163.html)

20 NIEZWYKŁYCH FAKTÓW O KSIĄŻKACH

Czy znacie historie i ciekawostki, które stoją za naszymi ulubionymi książkami?

Uwielbiacie czytać? Pochłaniacie z zapartym tchem fascynujące opowieści, które zrodziły się w wyobraźni pisarza, ale czy znacie historie i ciekawostki, które stoją za naszymi ulubionymi tomiszczami?

Przedstawiamy Wam 20 niezwykłych faktów o książkach…

W Japonii jest specjalne słowo, które określa manię kupowania książek, których nie ma zamiaru się przeczytać (dziwne…). To słowo to „tsundoku”.

„Bibliosmia” to z kolei słowo, które w języku angielskim oznacza zamiłowanie do wąchania starych książek.

To zaskakujące, ale strony w książkach zaczęto numerować dopiero w XVI wieku, a przecinki w tekstach pojawiły się dopiero na przełomie XV I XVI wieku.

Pierwsza książka, która została napisana z pomocą maszyny do pisania to „Przygody Tomka Sawyera”.

Wszyscy wiemy, że Barack Obama jest miłośnikiem czytania, ale prawdziwym pochłaniaczem książek był Theodore Roosevelt. Ten prezydent USA czytał jedną książkę dziennie – codziennie!

 

20 niezwykłych faktów o książkach 1

 

3 najbardziej poczytne książki w historii ludzkości to: Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga i seria o Harrym Potterze.

Kto jest światowym rekordzistą w liczbie napisanych książek? Polak! Mowa o Józefie Ignacym Kraszewskim (żyjący w latach: 1812 – 1887), który napisał ponad 600 powieści.

Do miana najdziwniejszej książki świata może pretendować „Сodex Seraphinianus”. Tytuł ujrzał światło dzienne w latach 70. XX wieku. Autor – Włoch Luigi Serafini napisał to dzieło w wymyślonym przez siebie języku. Książka jest formą encyklopedii opisującej świat, który nie istnieje.

Najbardziej zapaleni czytelnicy mieszkają w Indiach. Hindusi poświęcają na czytanie średnio ponad 10 godzin tygodniowo.

W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.

Franz Kafka w swoim testamencie nakazał spalenie swoich utworów. Jego wola nie została spełniona i dzięki temu możemy czytać takie dzieła jak: „Proces”, „Ameryka” czy „Zamek”.

Agatha Christie w swoich książkach często używa medycznej terminologii. Okazuje się, że pisarka podczas obu wojen światowych pracowała w… aptece.

„Harry Potter” jest książką, która w Stanach Zjednoczonych jest najczęściej zgłaszana jako „obrażająca uczucia religijne”.

Analfabetyzm to nadal aktualny problem. 1 na 5 dorosłych osób na świcie nie potrafi czytać.

J.R.R. Tolkien napisał „Władcę pierścieni” na maszynie, używając tylko dwóch palców.

20 niezwykłych faktów o książkach 2

 

„Alicja w Krainie Czarów” została zakazana w Chinach, ponieważ cenzurze nie spodobały się mówiące zwierzęta…

Tylko 2% z wydawanych corocznie na świece 1,2 miliona książek sprzedaje się w większym nakładzie niż 5 tysięcy egzemplarzy.

W 2007 Stephen King został uznany za wandala, gdy „napadł go twórczy szał” i zaczął pisać na czym popadnie w trakcie wizyty w księgarni w Australii.

Zanim powstała słynna, kontrowersyjna powieść „Kod Leonarda da Vinci” – jej autor – Dan Brown próbował swoich sił w pisaniu i śpiewaniu piosenek… Uwierzcie nam – dobrze, że wziął się za książki!

Statystycznie, strona, na której czytelniczy najczęściej tracą zainteresowanie i porzucają książkę to strona numer 18.

(źródło: https://www.empik.com/empikultura/20-niezwyklych-faktow-o-ksiazkach,12132,a)

LEKKI WZROST CZYTELNICTWA

lekki wzzrost czytelnictwa w polsce 1

Znamy już najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

lekki wzzrost czytelnictwa w polsce 2

 

39% Polaków czytało książki

W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).

Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.

Czytanie e-booków i słuchanie audiobooków

Polacy traktują e-booki jako należące do tej samej kategorii co książki papierowe. Ich czytelnictwo wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Z kolei 6% czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki. Potwierdzają to obserwacje z wcześniejszych badań BN: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie.

(źródło: http://lustrobiblioteki.pl/2020/04/39-lekki-wzrost-czytelnictwa-w-polsce/)

JAK CZYTANIE KSIĄŻEK WPŁYWA NA MÓZG

 czytanie2

Badania naukowe wskazują, że czytając, dosłownie ćwiczymy nasz mózg, niemal jak mięśnie na siłowni!

Okazuje się, że nie bez powodu w starożytnej bibliotece aleksandryjskiej widniały słowa „Książki to lekarstwo dla umysłu”. Rację można też przyznać Wisławie Szymborskiej, mawiającej, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Od pierwszych dni naszego życia czytanie (nam, a później – przez nas) daje nam w zasadzie same korzyści. Przyjrzyjmy się im się uważniej i zastanówmy się, czym tak naprawdę jest czytanie i jak odbywa się z perspektywy naszych struktur mózgowych? Co dzieje się w naszych umysłach, gdy sięgamy po książki?

W dobie Internetu, kiedy każdy ma do niego dostęp – w telefonie, na laptopie, na tablecie. Czytamy mniej, nie musimy zapamiętywać – wszystko jest w sieci. Mózg jednak ignoruje informacje znalezione w Internecie. Tracimy zdolność koncentracji, rozumienia, analizowania. Czytanie książek okazuje się więc być zbawienne dla naszego mózgu i jego rozwoju.

Nicholas Carr, autor książki „Płytki umysł. Jak Internet wpływa na nasz mózg", jest zdania, że czytanie papierowych książek może mieć zbawienny wpływ na nasz mózg – to nie tylko wysiłek i trening dla mózgu, ale praca nad pamięcią i twórczym myśleniu. Mózg zaczyna pracować pełną parą, na najwyższych obrotach. Jak więc czytanie wpływa na nasz mózg?

1. Czytanie okazuje się ciężką pracą, bo zmusza nas do myślenia. Nie wystarczy wodzić oczami po kartce papieru, należy jeszcze rozumieć, co się czyta. A więc: poznajemy nowe miejsca, nowe kultury, inne obyczaje i zwyczaje, tradycje i historie. To niekończąca się lekcja. Uczymy się nowych rzeczy, a gramatyka, interpunkcja i – przede wszystkim ortografia – przestają być straszne. Solidny trening mózgu.

2. Regularne czytanie może zminimalizować ryzyko różnego rodzaju zaburzeń naszego centrum dowodzenia aż o 32%. A przy okazji zwiększa wydolność nasze mózgu. Prowadzi do tworzenia się nowych połączeń neuronalnych w mózgu i aktywizuje hipokamp. Mózg rośnie od czytania, a my stajemy się inteligentniejsi.

3. Mało tego – ćwiczymy pamięć. Nagle musimy zapamiętać tyle informacji, przyswoić tyle faktów, tyle szczegółów. Musimy pamiętać, żeby zrozumieć.

4. Czytanie usprawnia nasze mechanizmy, reakcyjność, spostrzegawczość i samodzielność w

rozwiązywaniu problemów. Poprawia nasz intelekt oraz procesy poznawcze – przede wszystkich pamięć i koncentrację. W końcu musimy się skupić na jednej czynności. Inaczej czytać się nie da. Mało tego, możemy w ten sposób przeciwdziałać zachorowaniu na Alzheimera – aż o 2,5 raza. Choć – pamiętajmy, nie przeskoczymy tego, co jest zapisane w genach, jeszcze.

5. Czytanie to symulacja rzeczywistości – pobudza obszary odpowiedzialne za zmysły oraz neurony lustrzane – przez co możemy się wczuć w sytuację, w której znalazł się bohater. Nasz mózg zachowuje się jakbyśmy przeżywali te same stany, naprawdę. Staramy się zrozumieć bohaterów. Razem z nimi płaczemy, razem się śmiejemy. Czasem szczerze ich nienawidzimy. A może to trwać nawet parę dni.

6. Co więcej – czytanie pobudza wyobraźnię. Okazuje się, że podczas czytania o zapachach, smakach uaktywniają się te części mózgu, które są aktywne w prawdziwym życiu, kiedy wąchamy perfumy czy zajadamy się wykwintnymi daniami. Do takiego zresztą wniosku doszli badacze z Hiszpanii. Nauki nie oszukamy. Nie zapominajmy o wyobraźni. Ona jest niezwyciężona. Żaden film nie ma z nią szans.

7. Czytanie to sposób socjalizacji, akomodacji i adaptacji do rzeczywistości. Stajemy się ludzcy, empatyczni i cierpliwi. Bo fikcja czyni nas bardziej wrażliwymi. Uczymy się norm, kodeksu zachowań, stajemy się bardziej uważni i życiowo mądrzejsi, ale i bardziej zaradni.

8. A poza tym to po prostu relaks. Redukcja kortyzolu o 68%. Nic tak nie redukuje stresu, nerwów i zdenerwowania jak sesja z książką.

9. Zapominamy o zmartwieniach i troskach. Poza tym aktywizuje odpowiednie obszary mózgu, które odpowiadają za poczucie szczęścia i zabawy. Zalewa nas fala endorfin. To odpoczynek od codzienności i swojego rodzaju medytacja. A w związku z tym pomaga nam zasnąć. Polecamy czytanie jako codzienną rutynę. Zamiast telewizora, telefonu, tableta czy nawet czytnika e-booków – książka. Śpi się lepiej.

Czytanie to świeży wynalazek w historii ludzkości – robimy to ledwie od około 5000 lat. Czytanie jest prawdziwym wyzwaniem, w tym ewolucyjnym. Nasz mózg dosłownie zaadaptował sobie pewne obszary do nowej umiejętności. Czytanie nie jest nudne, pobudza naszą kreatywność i innowacyjność. A sam akt czytania może być rozwijający i fascynujący. Książka to coś więcej niż przyjemność ograniczona liczbą stron. Czytanie jest frajdą!

Autor: Maria Deskur

(źródło: https://www.empik.com/empikultura/jak-czytanie-ksiazek-wplywa-na-twoj-mozg,11936,a)

ZAMKNIĘTE SZKOŁY I BIBLIOTEKI

zamknięte szkoły i biblioteki jak zdobyć książki bez wychodzenia z domu

Podpowiadamy, w jaki sposób zdobyć  książki i lektury bez wychodzenia z domu.

Zamknięte biblioteki, szkoły i uniwersytety. Praca zdalna, edukacja domowa i odwołane wydarzenia masowe, w tym także targi książki i imprezy literackie – to efekt działań podejmowanych przez rząd i firmy, które mają zapobiec epidemii związanej z rozwojem koronawirusa COVID-19. W ciągu najbliższych tygodni miliony Polaków zostaną w domu – warto w tym czasie nadrobić zaległości książkowe i zachęcić dzieci do czytania. Jak zdobyć książki bez wychodzenia z domu? Sklepy internetowe księgarń, sklepy z e-bookami i cyfrowe repozytoria dają dziś dostęp do tysięcy tytułów. Podpowiadamy, jak sięgać po książki bez wychodzenia z domu.

Sklepy internetowe księgarń stacjonarnych

Wielu czytelników robi na co dzień zakupy w swoich ulubionych księgarniach stacjonarnych. Ze względu na zapobieganie epidemii koronawirusa część z nich odwołuje spotkania autorskie i zajęcia dla dzieci. Na szczęście coraz częściej księgarnie stacjonarne prowadzą także własne sklepy internetowe, w których znajdziecie autorski wybór najciekawszych tytułów rekomendowanych przez księgarzy – robią to m.in. księgarnia dziecięco-młodzieżowa Funfel czy Tajfuny – jedyna w Polsce księgarnia sprzedająca tak szeroki wybór literatury azjatyckiej. Sprawdźcie, czy taką możliwość zapewnia także Wasza ulubiona księgarnia!

WolneLektury.pl

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bezpłatnych bibliotek cyfrowych w Polsce. Repozytorium gromadzi lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz dzieła klasyki literatury polskiej i światowej, które dostępne są w domenie publicznej. Na Wolnych Lekturach znajdziemy m.in. tłumaczenia dzieł laureatów literackiej Nagrody Nobla, lektury, bajki i baśnie dla dzieci, a także audiobooki, czytane przez takich aktorów jak Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Biblioteka daje w tej chwili dostęp do ponad 5500 utworów. Każdą książkę można czytać online lub pobrać na komputer czy urządzenie mobilne w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI. Biblioteka Wolne Lektury jest prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska od 2001 roku.

Epodreczniki.pl

Książki i materiały edukacyjne udostępniane przez serwis epodreczniki.pl są całkowicie bezpłatne i zostały dostosowane do potrzeb trzech grup wiekowych (edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa). Najmłodsi czytelnicy odnajdą tam m.in. zagadki i zadania interaktywne. Dla starszych uczniów przygotowano e materiały do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, przyrody, matematyki, edukacji informatycznej i informatyki, biologii, geografii, fizyki, chemii, edukacji dla bezpieczeństwa. A w nich mnóstwo zadań interaktywnych, krzyżówek, filmików. E-podręczniki dostępne są z poziomu różnych typów urządzeń komputera, laptopa, tabletu, smartfona, tablicy interaktywnej.

Lektury.gov.pl

Projekt lektury.gov.pl został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Zasoby serwisy zostały podzielone na 5 kategorii dostosowanych do programu nauczania w szkołach podstawowych i liceach. Książki można czytać online lub pobrać na czytnik w formie e-booka.

Polona

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego. Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.

Wikiźródła

Wikiźródła to projekt siostrzany Wikipedii, którego celem jest stworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w formacie stron Wiki. Do tej pory w serwisie zostało udostępnionych ponad 200 000 tekstów 2156 autorów, z których można korzystać bezpłatnie. W Wikiźródłach znajdziemy m.in. powieści, zbiory poezji, albumy, biografie, encyklopedie, słowniki, eseje, legendy i bajki, opracowania naukowe, pamiętniki oraz reportaże. Projekt rozpoczął działalność w listopadzie 2013. W 2005 roku uruchomiono polską wersję językową pl.wikisource.org.

Ibuk.pl

Ibuk.pl to jedna z największych wypożyczalni e-booków w Polsce. Projekt został stworzony w 2007 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W swojej ofercie wypożyczalnia posiada ponad 70 tysięcy publikacji naukowych z wielu dziedzin, wśród nich ebooki z  zakresu  nauk ekonomicznych,  humanistycznych,  matematyczno- przyrodniczych, społecznych. Ibuk.pl to nie tylko wielka wypożyczalnia ebooków, lecz także spory wybór audiobooków. Wśród książek do słuchania posiada publikacje naukowe i akademickie, a także podręczniki i lektury szkolne. W serwisie ibuk.pl książki elektroniczne można wypożyczać zarówno pojedynczo, jak i w abonamentach.

(źródło: https://www.twojaksiegarnia.pl/koronawirus-zamkniete-szkoly-i-biblioteki-podpowiadamy-jak-zdobyc-ksiazki-i-lektury-bez-wychodzenia-z-domu/

CZYTANIE JEST ZDROWE, CZYLI CZYTAM.... WIĘC JESTEM

czytam

 

Czytam, więc jestem?! Czy rzeczywiście? Coraz mniej osób sięga po słowo drukowane w postaci książek czy nawet gazet i magazynów. Wybieramy Internet. Tymczasem, zdaniem naukowców czytanie jest dla nas bardzo ważne i nie powinniśmy rezygnować z czytania publikacji papierowych. Badania pokazują, że bardzo dużo wtedy tracimy. Oto 7 nowych powodów, dla których warto czytać książki.

 

CZYTAM WIĘC JESTEM

            Niektóre pozytywne efekty czytania książek wydają się oczywiste: bogatsze słownictwo, brak problemów z ortografią (bo oswajamy się ze słowami pisanymi poprawnie) i mniejsze skłonności do dysleksji, rozleglejsza wiedza i więcej tematów do rozmów, bardziej rozwinięta wyobraźnia. Dobra lektura dostarcza też rozrywki.

            Rozwój badań nad mózgiem przyniósł jednak nowe odkrycia – okazuje się, że czytanie książek (a także dłuższych artykułów w gazecie) ma znacznie większy wpływ na nasz umysł i jakość życia, niż się wcześniej wydawało. I nie muszą być to wcale bardzo ambitne lektury, wystarczy beletrystyka czy fantastyka. Przedstawiamy najważniejsze, udowodnione naukowo korzyści.

 

1. CZYTAJ,  BO CZYTANIE WYDŁUŻA ŻYCIE

            Z badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Yale wynika, że im częściej oddajemy się lekturze, tym większą mamy szansę dożyć późnej starości. W doświadczeniu wzięło udział ponad 3600 osób w wieku powyżej 50 lat. Po wnikliwych i długich obserwacjach ich stylu życia wyliczono, że ci, którzy czytają książki przez 3,5 godziny tygodniowo, są o 17 proc. mniej zagrożeni zgonem w ciągu najbliższych 12 lat niż osoby, które nie sięgają po nie w ogóle. A jeśli ktoś czyta częściej, ryzyko zgonu maleje nawet o 23 proc.

 

2. CZYTAJ,  BO CZYTANIE DAJE POCZUCIE SZCZĘŚCIA

Naukowcy z uniwersytetu w Liverpoolu zauważyli, że czytanie książek dla przyjemności przez przynajmniej 30 minut tygodniowo u 20 proc. badanych poprawiło zadowolenie z życia. Co piąta osoba stwierdziła, że dzięki lekturze i poznawaniu losów innych bohaterów czuje się mniej samotna. U ludzi, którzy czytają, zauważono też słabszą skłonność do depresji i wyższe poczucie własnej wartości.

 

3. CZYTAJ,  BO CZYTANIE ZWIĘKSZA EMPATIĘ

Na Uniwersytecie Stanforda w USA, dzięki użyciu techniki fMRI (funkcjonalnego rezonansu magnetycznego) odkryto, że lektura powieści aktywizuje dokładnie te same obszary w naszym mózgu, które byłyby aktywne, gdybyśmy sami przeżywali to, czego doświadcza nasz bohater. Dzieje się to za sprawą tzw. neuronów lustrzanych. To właśnie dzięki nim możliwa jest empatia. Im częściej czytamy, tym łatwiej utożsamiamy się z bohaterami powieści, żyjemy ich życiem, poznajemy motywy ich działania. Pozwala nam to otworzyć się na ludzkie emocje i lepiej rozumieć innych także w realnym życiu.

 

4. CZYTAJ,  BO CZYTANIE POPRAWIA PAMIĘĆ

Amerykańscy lekarze z Rush University Medical Center w Chicago przez 6 lat badali, w jaki sposób różna aktywność umysłowa wpływa na sprawność naszego umysłu. Okazało się, że to właśnie czytanie jest najdoskonalszym ćwiczeniem stymulującym mózg. Osoby, które często sięgają po książki, miały aż o 48 proc. lepszą pamięć od tych, które rzadko to robiły. Kiedy czytamy, stykamy się z wieloma nazwami, pojęciami, musimy zbudować ich obraz w mózgu, w efekcie tworzą się w nim wciąż nowe połączenia nerwowe.

Liczne badania udowodniły też, że regularne czytanie aż o 2,5 raza zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Co ciekawe, oglądanie telewizji wpływa na nasz mózg odwrotnie.

 

5. CZYTAJ,  BO CZYTANIE POPRAWIA KONCENTRACJĘ I CIERPLIWOŚĆ

W życiu codziennym jesteśmy często bombardowani nadmiarem informacji z różnych stron. Tracimy umiejętność dłuższego skupiania uwagi. Stajemy się impulsywni. Badania wykazały, że osoby zbyt dużo oglądające telewizję czy ciągle surfujące w Internecie są niecierpliwe i zbyt pochopnie podejmują decyzje. Zagłębianie się w lekturze działa odwrotnie, wyrabia nawyk dłuższego skupiania uwagi i umiejętność analizowania problemu. Głębiej zastanawiamy się nad tym, czy to, co robimy, jest dla nas dobre i dokonujemy lepszych wyborów.

 

6. CZYTANIE,  A WYŻSZA INTELIGENCJA

Prof. kognitywistyki z University of California Anne E. Cunningham, w swojej pracy „What Reading Does for the Mind” udowodniła, że ludzie regularnie czytający lepiej wypadają w testach na inteligencję i mają wysokie zdolności poznawcze aż do później starości. Czytanie rozwija tzw. myślenie analityczne, uczymy się wyciągać wnioski, wyłapywać ważne informacje, przewidywać zakończenie różnych zdarzeń. Mózg jest dzięki temu ciągle kreatywny. Bogatsze zasoby słownictwa pomagają nam lepiej rozumieć i dokładniej opisywać rzeczywistość. Panów powinno zainteresować, że mężczyźni oczytani są postrzegani jako inteligentniejsi i dużo bardziej atrakcyjni dla kobiet niż ci, którzy stronią od lektur.

 

7. CZYTAJ,  BO CZYTANIE TO DOSKONAŁY SPOSÓB NA STRES

Dr David Lewis z uniwersytetu w Sussex sprawdzał, jakie czynności najlepiej nas relaksują. Okazało się, że czytanie wciągającej powieści najbardziej obniża poziom stresu, bo aż o 68 proc. (dla porównania: słuchanie muzyki – o 62 proc., picie herbaty – o 54 proc., spacer – o 42 proc.). Osoby często sięgające po książki łatwiej też radzą sobie ze stresującymi sytuacjami, bo dzięki lekturom uczą się patrzeć na problemy z różnych punktów widzenia.

 

CZYTAM PAPIER,  A NIE ELEKTRONIKĘ

Opisanych korzyści nie daje czytanie tekstów w Internecie ani na nośnikach elektronicznych. Zdaniem badaczy, nasz mózg pracuje wtedy inaczej. Czyta mniej liniowo, za to „skacze” po ekranie i trudniej mu się skupić. Najgorszym wariantem jest czytanie na monitorze komputera czy na tablecie, bo urządzenia te emitują niebieskie światło, szkodliwe dla siatkówki oka, utrudniające koncentrację i męczące wzrok. Lepiej sięgać po specjalne czytniki książek, ale i to nie jest najlepszym rozwiązaniem. Badania przeprowadzone przez prof. Anne Mangen z Norwegii wykazały, że czytając tradycyjną książkę dużo lepiej przyswajamy treść i zapamiętujemy fabułę niż w wypadku elektronicznego czytnika. Tylko lektura na papierze umożliwia tzw. głębokie czytanie i całkowite zanurzenie się w powieści. Warto o tym pamiętać, wybierając dla siebie książki do czytania.

 

 

(źródło: http://spaeden.pl/styl-zycia/inspiracje/2443-czytanie-jest-zdrowe-czyli-czytam-wiec-jestem )

 

15 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI

 

 

dlaczego warto czytac ksiazki 1

Dlaczego warto czytać?

Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu?

 

Jasne, że tak! Wszyscy mówią, że warto czytać książki, a ja powiem Wam, DLACZEGO konkretnie warto to robić.

Zobaczcie 15 zalet czytania książek.

dlaczego warto czytac książki 2

1. Redukuje stres

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres:

 

  • 68% bardziej od słuchania muzyki,
  • 300% bardziej od wyjścia na spacer
  • i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

 

2. Poprawia pamięć

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

dlaczego warto czytac książki 3

3. Inspiruje

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

4. Rozwija wyobraźnię

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.
 

dlaczego warto czytac książki 4

5. Poprawia skupienie i koncentrację

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

6. Poszerza słownictwo

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

dlaczego warto czytac książki 5

7. Zwiększa atrakcyjność dla płci przeciwnej

Szczególnie w przypadku mężczyzn. Widać kobiety mają lepszy gust 

8. Stymuluje mózg

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

9. Rozwija wrażliwość na sztukę

Ludzie czytający książki 3 razy częściej odwiedzają muzea i 2 razy częściej uczestniczą w koncertach. Również 2 razy częściej sami malują, fotografują i piszą.

dlaczego warto czytac książki 6

10. I wrażliwość na innych ludzi

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

11. Poszerza wiedzę

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

12. Zwiększa zdolności analityczne

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

dlaczego warto czytac książki 7

13. Poprawia pisanie

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

14. Pomaga zasnąć

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

15. Kształtuje osobowość

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

dlaczego warto czytac książki 8

(źródło: https://alicjamakota.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/)

AFORYZMY I WIERSZE O KSIĄŻKACH

wiersze i aforyzmy 1 www

AFORYZMY

A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał kiedy tylko możesz.
M. Rej

Człowiek kochający książki jest bogatszy od innych.
R.W. Emerson

Jako też kto czyta, tak potem i prawi.
A. Naruszewicz

Pod postacią drukowanego słowa myśl ludzka jest bardziej niż kiedykolwiek niezniszczalna, jest lotna, nieuchwytna, wieczna.
W. Hugo

Książka przezwycięża mijanie.
E. Zegadłowicz

Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.
A. Puszkin

Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia jakbym spotkał nowego przyjaciela.
J.W. Goethe

Książka to duchowy testament, jaki przekazuje jedno pokolenie drugiemu.
A. Herzen

Dobre odczytaj i kończ w sobie.
C.K. Norwid

Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
Cicero

Którzyciem siedzą z księgami, nie mogą być nigdy sami.
Biernat z Lublina

Przy pomocy książek wielu ludzi staje się uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.
J.A..Komeński

Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się albo czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra.
H. Sienkiewicz

Dzieło mówi samo za siebie, jeśli ma do kogo.
S.J. Lec

Dzięki książkom na każde nasze zawołanie obcuje z nami elita intelektualna świata.
M. Wańkowicz

Książki to swoista witamina naszego narodu.
J. Iwaszkiewicz

Obrazy ludzkich umysłów i wiedzy zostają w książkach, czas im nie szkodzi, wciąż się odnawiają.
F. Bacon

WIERSZE

Zbigniew Herbert - Epizod w bibliotece.


Jasna dziewczyna pochyliła się nad wierszem
Ostrym jak lancet ołówkiem przenosi na białą kartkę słowa
i zamienia je na kreski, akcenty, cezury.
Lament poległego poety wygląda teraz
jak salamandra objedzona przez mrówki.
Kiedy nieśliśmy go pod ostrzałem, wierzyłem,
że jego ciepłe jeszcze ciało zmartwychwstanie w słowie.
Teraz, kiedy widzę śmierć słów, wiem, że nie ma granicy rozkładu.
Pozostaną po nas w czarnej ziemi rozrzucone głoski.
Akcenty nad nicością i prochem.

 

Anna Kamieńska - Biblioteka.

Dziś pułap strychu, gdzie książki mi mokły pod oknem,
o światła biblioteki się oparł.

Bo kiedy zamknę tu oczy, spada u nas rzęsisty deszcz
i ćmi słomiane gwiazdy.

Umarłych rąk babki gest ożywa podnoszący modlitwy
z dalekiej drukarni chrzęstu.

I rośnie mi ojca stół po obiedzie starty porządnie
z barszczu, z chleba okruszyn.

Jak dziecko, gdy samolot zobaczy w górze i palcem
ściąga niebo ku źrenicy.

Wołam książki, odwijam z zapóźnionych gazet,
z nieuprzejmych kurzów biblioteki.

Jak mało mnie wspiera zatopionego w szeleście:
głos nauczyciela, gdy mówi.

A w izbie zimnej mróz pisze na szkle i w narożnej desce
pracowity chroboce robak...

 

Czesław Miłosz - Ojciec w bibliotece.

Wysokie czoło, a nad nim zwichrzone
Włosy, na które słońce z okna pada.
I ojciec jasną ma z puchu koronę,
Gdy wielką księgę przed sobą rozkłada.

Szata wzorzysta jak na czarodzieju,
Zaklęcia głosem przyciszonym mruczy.
Jakie są dziwy co w księdze się dzieją,
Dowie się kogo Bóg czarów nauczy.

 

Leopold Staff - Czytelnicy.

Zmierzchem, gdy gaśnie blask słonecznej kuli,
Nad brzegiem wody, gdzie drzew widma mdleją,
Marzy młodzieniec spragnioną nadzieją
Całując karty powieści o Julii.

I gdzieś o setki mil, parku aleją
Krocząc samotnie dziewczyna najczulej
Tę samą księgę do swej piersi tuli,
Szepcząc z słodyczą oddania: ''Romeo!''.

Ta sama książka, chwila i tęsknota
Otwarła duszom ich miłości wrota...

 

Jan Kasprowicz - Nad książką nachylony.

Nad książką nachylony,
Ni jednej nie widzę zgłoski,
A słucham jedynie, czy stamtąd
Szum nie zaleci boski...

wiersze i aforyzmy 2 www

CZYTAĆ CZY NIE CZYTAĆ?

image001

„CZYTAĆ CZY NIE CZYTAĆ? - OTO JEST PYTANIE.”

Pytanie pozornie proste, ale nasuwające na myśl wiele wątpliwości, szczególnie nauczycielom-bibliotekarzom. „Książka”, „czytanie” to słowa oczywiste, a jednak wiąże się z nimi w praktyce szkolnej wiele problemów. Moje doświadczenie zawodowe pokazuje, że przez ostatnie lata narasta wokół czytelnictwa wiele niechęci ze strony młodzieży. Czytają coraz mniej, internet coraz częściej zastępuje im książkę. Wynika to z moich obserwacji, rozmów z uczniami i statystyk czytelniczych. Czytelnia w mojej bibliotece jest pełna uczniów, chcących skorzystać z internetu. Gdy czasem zadaję im pytanie, czy może nie wybraliby sobie jakiejś ciekawej książki, przecząco kręcą głowami. Oczywiście nie dotyczy to całej młodzieży, mam wielu dobrych czytelników, odwiedzających mnie regularnie. Sądzę jednak, że problem „ucieczki od książki” narasta. Powodów jest wiele. Wymienię choćby niektóre z nich:

1.SWOBODNY DOSTĘP DO INFORMACJI Z INTERNETU.

Nie widzę nic złego w korzystaniu z internetu, bo sama to robię. Chodzi jednak o znalezienie właściwej proporcji pomiędzy książką a internetem. Często przekonuję uczniów, że materiałów potrzebnych im do szkoły należy szukać w pierwszej kolejności w podręcznikach, innych książkach, czasopismach, katalogach, a potem winni sięgać do internetu, by uzupełnić treści lub odnaleźć nowe. Często podaję więc młodzieży powody, dla których powinno się w życiu obcować z książką. Książka naukowa ma tę przewagę nad internetem, że treści w niej zawarte są zawsze sprawdzone naukowo, rzetelne, przekazane zgodnie z faktami.

Co do internetu mogą rodzić się wątpliwości. Obok solidnej wiedzy, sprawdzonych wiadomości i ogromnej ilości świetnie podanych informacji uczeń może odnaleźć fakty nie do końca zweryfikowane, nie mówiąc już czasem o stronie językowej (błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne i inne osób piszących).

Jestem więc zwolenniczką umiejętnego godzenia w życiu obu źródeł wiedzy- książek i internetu. W szkole daję pierwszeństwo książce.

2. BRAK DOBRYCH WZORCÓW CZYTELNICZYCH.

Książka widziana w rękach rodziców jest najlepszą zachętą. Rodzice czytający stanowią wzór do naśladowania dla młodego człowieka, ukazują sposób postępowania, życia, rozwoju Najlepiej, jeśli dzieje się tak od najwcześniejszych lat życia dziecka i łączy się z głośnym czytaniem bajek, wierszy, opowiadań. Brak takich zachowań ze strony rodziców może również przyczynić się do unikania książki przez dziecko w przyszłości.

3.TRUDNE WARUNKI MATERIALNE MŁODZIEŻY.

We współczesnym świecie częstym powodem niechęci do książki jest jej niedostępność finansowa. Wiele osób, szczególnie młodych nie stać na nowe książki, choć przebogata oferta nowości wydawniczych kusi każde oko. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas zapisanie się do biblioteki: szkolnej, gminnej, publicznej. Najlepiej do kilku naraz, co zwiększa szansę otrzymania upatrzonej książki. . .

4.BRAK MOTYWACJI DO CIĄGŁEGO ROZWOJU.

Kolejnym możliwym powodem niechęci do książki jest brak motywacji młodego człowieka do rozwoju własnej osobowości. Nieraz dostrzegam obojętność wobec obowiązków szkolnych, wobec solidnej nauki. Częściowo jest to umotywowane trudnymi dla młodzieży czasami, brakiem perspektyw na dalsze życie (zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy, mieszkania, uniezależnienie się od rodziców itd.). W głowie wielu młodych ludzi rodzi się wątpliwość, po co się starać? W praktyce szkolnej próbujemy przełamywać tę niechęć, ukazywać sens uczenia się, pogłębiania wiedzy i umiejętności. Nauka otwiera przecież drzwi do kariery życiowej człowieka- zawodowej i prywatnej. Częstym powodem niechęci do samorozwoju jest też uczestnictwo w kulturze masowej, szeroko dostępnej, kontakt ze środkami masowego przekazu, którym poświęca się czas kosztem czytania.

5.BRAK ZNAJOMOŚCI ZASAD SZYBKIEGO CZYTANIA.

Aby sprawnie czytać, trzeba najpierw opanować technikę szybkiego czytania. Każdy młody człowiek może nad nią popracować po to, by kontakt z książką był przyjemnością, a materiał z podręczników został opanowany przez ucznia w stopniu pozwalającym zdobywać mu pozytywne oceny. Słaba technika czytania zniechęca do nauki. Pracując nad nią pamiętajmy, że w każdej bibliotece (w tym w szkolnej) znajduje się zestaw podręczników samokształceniowych, które umożliwią pracę nad sobą, Każdy bibliotekarz poradzi też, co trzeba robić, by usprawnić czytanie.

Reasumując, czytanie książek daje człowiekowi:

- rzetelną wiedzę,

- poprawność językową (tekst pisany uczy ortografii, gramatyki, interpunkcji itd.),

- ogładę i kulturę (człowiek oczytany łatwiej nawiązuje kontakty z innymi ludźmi),

- wzorce wychowawcze,

- rozwój inteligencji,

- relaks, odpoczynek od codzienności,

- przeżycia estetyczne i wzruszenia,

- możliwość realizacji w wymarzonym zawodzie,

- szansę na wyrobienie sobie własnych poglądów i przekonań,

- możliwość rozwiązania swoich problemów(wzorując się na pozytywnych bohaterach).

To tylko niektóre korzyści płynące z czytania. Na zadane przeze mnie pytanie: „Czytać czy nie czytać” odpowiedź brzmi: czytać dużo, coraz więcej, przekazywać miłość do książki najmłodszym i tym, którzy nie zaznali jeszcze jej „smaku” w swoim życiu.

Anna Lubińska

Nauczyciel-bibliotekarz Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu (Styczeń 2009)

image003

ZALETY CZYTANIA KSIĄŻEK

ksiazka infografika1

NIEZWYKŁE FAKTY O KSIĄŻKACH

Uwielbiacie czytać? Pochłaniacie z zapartym tchem fascynujące opowieści, które zrodziły się w wyobraźni pisarza, ale czy znacie historie i ciekawostki, które stoją za naszymi ulubionymi tomiszczami?

Przedstawiamy Wam 25 niezwykłych faktów o książkach…

1. Pierwotna książka przybierała formę  długiej wstęgi nawiniętej na dwa drążki. Były to tzw. zwoje papirusowe. Pierwsze zwoje datuje się na IV tysiąclecie p.n.e.

2. Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój.

3. Pomysłodawcą książki był ponoć Juliusz Cezar. To on wpadł na pomysł, żeby zamiast zwijać papirus, składać go na dwie części.

4. Najmniejsza, wydana na świecie książka to "Stary król Cole". Wielkość książki to 1mm x 1mm, a nakład wynosił 85 egzemplarzy.

5. Największa książka świata mierzy 2,74 x 3,07m  i waży 252,6 kg. Wydano ją w Denver w 1976 roku.

6. Najdroższa książka świata to "The Birds of America" (Ptaki Ameryki) autorstwa Johna Jamesa Audubona. Sprzedano ją za 8 802 500 dolarów.

7. Najdroższa, polska książka to "O obrotach sfer niebieskich"  Mikołaja Kopernika z 1566 roku. Jej drugie wydanie kosztowało 103 tys. złotych.

8. Najdłuższa książka świata to "Tu-sza-czi-czeng". To chiński słownik, który ma 5020 tomów, a każdy z tomów liczy sobie 170 stron.

9. Żeby wydrukować 100 kartek książki, potrzeba od 2 do 3 drzew.

10. W Japonii jest specjalne słowo, które określa manię kupowania książek, których nie ma zamiaru się przeczytać (dziwne…). To słowo to „tsundoku”.

11. „Bibliosmia” to z kolei słowo, które w języku angielskim oznacza zamiłowanie do wąchania starych książek.

12. To zaskakujące, ale strony w książkach zaczęto numerować dopiero w XVI wieku, a przecinki w tekstach pojawiły się dopiero na przełomie XV i XVI wieku.

13. Pierwsza książka, która została napisana z pomocą maszyny do pisania to „Przygody Tomka Sawyera”.

14. Trzy najbardziej poczytne książki w historii ludzkości to: Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga i seria o Harrym Potterze.

15. Kto jest światowym rekordzistą w liczbie napisanych książek? Polak! Mowa o Józefie Ignacym Kraszewskim (żyjący w latach: 1812 – 1887), który napisał ponad 600 powieści.

16. Do miana najdziwniejszej książki świata może pretendować „Сodex Seraphinianus”. Tytuł ujrzał światło dzienne w latach 70. XX wieku. Autor – Włoch Luigi Serafini napisał to dzieło w wymyślonym przez siebie języku. Książka jest formą encyklopedii opisującej świat, który nie istnieje.

17. Najbardziej zapaleni czytelnicy mieszkają w Indiach. Hindusi poświęcają na czytanie średnio ponad 10 godzin tygodniowo.

18. W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.

19. Franz Kafka w swoim testamencie nakazał spalenie swoich utworów. Jego wola nie została spełniona i dzięki temu możemy czytać takie dzieła jak: „Proces”, „Ameryka” czy „Zamek”.

20. Agatha Christie w swoich książkach często używa medycznej terminologii. Okazuje się, że pisarka podczas obu wojen światowych pracowała w… aptece.

21. „Harry Potter” jest książką, która w Stanach Zjednoczonych jest najczęściej zgłaszana jako „obrażająca uczucia religijne”.

22. Analfabetyzm to nadal aktualny problem. 1 na 5 dorosłych osób na świcie nie potrafi czytać.

23. J.R.R. Tolkien napisał „Władcę pierścieni” na maszynie, używając tylko dwóch palców.

 24. „Alicja w Krainie Czarów” została zakazana w Chinach, ponieważ cenzurze nie spodobały się mówiące zwierzęta…

25. Tylko 2% z wydawanych corocznie na świece 1,2 miliona książek sprzedaje się w większym nakładzie niż 5 tysięcy egzemplarzy.

CZYM OBDAROWAĆ MOLA KSIĄŻKOWEGO?

Agnieszka Kalus, blogerka, autorka czytambolubie.com

Na pewno nie książkami! Tych ma dużo. Łatwo zdublować tytuły lub podarować mu książkę, której nigdy nie przeczyta. Co zatem kupić osobie zakochanej w czytaniu? Najlepiej jakiś gadżet związany z jego pasją. Oto kilka podpowiedzi.

image002

Prezenty, fot. Agnieszka Kalus

Nie ma czytania bez popijania herbaty, kakao czy kawy. Najlepiej w odpowiednim kubeczku, czyli takim, który idealnie pasuje do osoby nałogowo czytającej i kolekcjonującej książki. Kubek Mola Książkowego ucieszy każdego czytelnika. Ten dostępny jest w sklepie Spod Lady.

image003 copy

Kubek Spod Lady, fot. Agnieszka Kalus

Przy okazji zakupu kubka możecie również zadbać o wygodę swojego ulubionego mola. Na pewno każdego ucieszy poduszka, którą wymości swój fotel do czytania. Ta na zdjęciu, w stylu retro, inspirowana jest logiem "Domu Książki".

image004

Poduszka Spod Lady, fot. Agnieszka Kalus

Warto zatroszczyć się o coś do podjadania w czasie lektury. Miętówki smakują niemal wszystkim. A jeśli kupicie te w metalowych puszeczkach z cytatami z klasyków, na pewno będzie to strzał w dziesiątkę. W Sklepie z Cytatami dostaniecie też wiele innych drobiazgów nawiązujących do literatury.

image005

Miętówki ze Sklepu z Cytatami, fot. Agnieszka Kalus

Ci, którzy czytają, lubią sobie czasem coś zanotować - a to trafny cytat z książki, a to swoje przemyślenia. Notes na złote myśli nie może być byle jaki, a powinien cieszyć oko. Oto jedna z propozycji dostępnych na rynku. Spodoba się również starszym czytelniczkom.

image006

Notes, fot. Agnieszka Kalus

Czytelnicy lubią manifestować swoje hobby nie tylko pokazując się tu i ówdzie z książką. Modny, niepowtarzalny t-shirt ucieszy starszych i młodszych. Możecie więc pomyśleć o zakupie gotowej koszulki z motywem książkowym. Jednak więcej frajdy sprawi obdarowanemu wdzianko z unikalnym, bo zaprojektowaną przez was grafiką. Nadruk na tkaninach zlecić można w wielu punktach online i stacjonarnie.

image007

T-shirt, fot. Agnieszka Kalus